Batman

Jak to wszystko się zaczęło ?

W 1965 roku amerykańska stacja telewizyjna ABC potrzebowała epickiego serialu, aby zwiększyć oglądalność. Od razu pojawił się pomysł produkcji serialu o superbohaterach.
Jedynym pytaniem było, który bohater komiksu będzie mógł wejść na ekran. Do wyboru byli Superman, Batman i Dick Tracy.

Jak pokazuje historia, filmowcy wybrali Batmana. ABC zleciło niejakiemu Williamowi Dozierowi (na zdjęciu) stworzenie serii o Batmanie. To on wymyślił świetne gagi i sztuczki. To także on był odpowiedzialny za obsadzenie postaci. William Dozier pracował przy wielu serialach telewizyjnych, takich jak B. Starship Enterprise, Bonanza, Zagubieni w kosmosie lub Mission Impossible.

Wszystkie seriale (Enterprise, Bonanza itp.) i Batman były kręcone w tym samym studiu filmowym. Po wybraniu obsady i historii do ekranizacji, zdjęcia rozpoczęły się natychmiast.

Każdy odcinek kosztował ponad 75 000 dolarów

Samo ustawienie Batcave kosztowało 800 000 USD, co było dość duże jak na produkcję telewizyjną w tamtym czasie. Zastosowano specjalne kolory, ponieważ system kolorów w telewizji raczkował , a Batman był pierwszym prawdziwym kolorowym serialem telewizyjnym.

Batman był pierwszym prawdziwym kolorowym serialem telewizyjnym

Serial był hitem. Zadebiutował w środę, 12 stycznia 1966 roku, od razu trafił na 10. miejsce na liście 100 najlepszych programów telewizyjnych, a następnego dnia na 5. i po prostu szedł dalej. Batman był po prostu hitem amerykańskiej telewizji. Cała rodziny zebrały się przed ekranem punktualnie o 7 rano i śledziła nowe przygody Batmana i Robina.

“Batman” był tak popularny, że mówiono o nim nawet w wiadomościach. Batman był nie do powstrzymania, wielu nastolatków tańczyło na ulicy Batdance czy kultowe Batusi (które, nawiasem mówiąc, John Travolta skopiował w „Pulp Fiction”).

malowanki batman
malowanki batman

W 1968 roku udana seria dobiegła końca.

Chociaż seria wciąż była numerem 1 na listach przebojów, autorzy opowiadań nie mogli wymyślić żadnych sensownych historii (no cóż, czy serial o Batmanie był w ogóle sensowny?).

Batman – The Series – stał się nieśmiertelną kultową produkcją. Wielu hejtuję tę serię, ale równie wielu ją uwielbia, niezależnie od tego, czy stworzyła świetną sztukę filmową, czy po prostu zabawne historie. Jedno jest pewne, każdy oglądał tą serie.